trianTrojuhelniky 2aaaa

České designové suvenýry


 

Tradiční dárky z Čech a Moravy.

Vkusné, kvalitní, estetické a plně funkční. Ikonické předměty užitného designu, které nahrazují fenomén levných a nedůstojných suvenýrů.

Myšlenka FOX Souvenirs doslova vyrostla díky realizaci projektu FOX grOw (Designblok 2020). Kultivace umělých náhražek květin vyústila v designové objekty. Posilujeme tak estetické vnímání nejen našeho domácího prostředí, ale také veřejných prostor.

Dárkové předměty se dostaly celoplošně na velice nízkou úroveň. Naším cílem je vyrábět reprezentativní a cenově dostupné suvenýry. Jsou milé, dělají nám radost a přitom je můžeme věnovat jak přátelům, tak i obchodním partnerům. První speciální edicí dárkových předmětů je FOX Porcelán měst.

Ryze český produkt vyráběný ve městech porcelánu s ikonami od Jana Laštovičky.

→ E-shop připravujeme


Český porcelán


 

Šlechtic mezi materiály, bohatý svou tradicí, houževnatý svým uplatněním. Porcelán si zaslouží čestné místo na našich stolech.

 
Historické okénko svede cesty porcelánu v Čechách do 18. století, kdy byl především na Karlovarsku k dispozici hojně materiál nezbytný k jeho výrobě. Kaolin, uhlí, živec a další suroviny tvoří od počátku základní suroviny. 
 
Slávu českému porcelánu přineslo až 19. století. Tehdy se v naší zemi objevovaly levné čínské variace, což vyvolalo efektivní odezvu v podobě výroby kvalitního a ušlechtilého porcelánu. 
 
O uznání a silné jméno českého porcelánu na trhu se rozhodně zasloužila porcelánka v Březové. Na malby využívala předlohy holandských malířů a mezi motivy se objevovaly také pohledy na města. Tuto spojitost mi uznale kvitujeme. Proslula mimo jiné výrobou lázeňských  koflíků. Továrna se věnovala sériové výrobě zdobené tiskem, dokonce reliéfním zlatem či ruční malbou. Značka - prestiž zaručena!
 
Společně s továrnou v Nové Roli  intenzivně vyvíjeli krystalické glazury, což jen potvrzuje jejich neustálou modernizaci a progresivní směřování.
 
V roce 1958 vznikl Národní podnik Karlovarský porcelán (spojením všech ostatních podniků). Březová záměrně pokračovala v tradičních postupech výroby. Cílem bylo dosáhnout díky těmto hodnotám luxusního sortimentu. Výtvarné oddělení tou dobou převzal závod Lesov.
 
Do koncernu Karlovarský porcelán byla začleněna také porcelánka v Nové Roli, která byla založena v roce 1921. V roce 2009 koupila porcelánku společnost Thun. Pečlivě ji ukryl pod ochrannou známku. Výrazně modernizuje výrobní procesy a neustále posouvá hranice designu při tvorbě porcelánu.

 

Vliv tradice folkloru na současný design

 
Cibulák! Legendární porcelán ručně zdobený podglazurní modří dokázal oslovit zákazníky téměř po celém světě. Broskve a jablka protkané květy astry a pivoňky tvoří ústřední motivy porcelánu. Ve svých kolekcích se odkazu cibulákového vzoru věnuje například Maxim Velčovský
 
FOX Porcelán navazuje na tradici kvalitního a detailního zpracování. Kobaltová modř je v našem podání chápána nejen jako barva cibuláku, ale také národní barva z trikolóry. Využívání staveb jako symbolů umožňuje otiskávat práce generací na jedinou plochu. Stavba jako ikona, symbol a zároveň orientační bod. Ve výrobě "tradice" jsme jako národ světoví. Porcelán měst bude spoluutvářet Vaše rodinné tradice a podporovat každodenní rituály.

 

→ E-shop připravujeme