trianTrojuhelniky 2aaaa

Brands

Guerlain král smyslnosti

 

 

Vůně polí a květin královské zahrady — to byla první toaletní voda Pierra Guerlaina. Svými parfémy dobyl svět. Osobní vůni si od něho nechal sestavit Balzac i císařovna Sissi.

Píše se rok 1828 a Pierre François Pascal Guerlain, který se vrátil do Paříže ze studií farmacie v Anglii, si v ulici Rivoli zakládá parfumerii. Aniž by to snad zpočátku sám tušil, začíná tak psát historii slavné značky a těch nejlepších vůní světa. Zpočátku prodával mýdla z velrybích výtažků parfémovaná přírodními esencemi, ale začal se zabývat i již tehdy populárními líčidly. 

V roce 1830 přichází s pudrem v porcelánové dóze, který se používal na denní líčení a zanedlouho, v roce 1836, představuje dámám další nový výrobek – rtěnku. Pracoval také s uhlím, ze kterého připravoval oční líčidla. Pierre Guerlain  byl velký experimentátor, zkoušel dál a dál a podařilo se mu vyvinout například vynikající krém k péči o prsa a také balzám na rty. Ale ačkoli ho líčidla a krémy zajímaly, začal více a více pronikat do voňavého světa parfémů, které se staly jeho hlavním předmětem zájmu. První toaletní voda, kterou vymyslel, nesla název Vůně polí a květin královské zahrady. Už samotný název dává tušit, že byla balzámem pro lidské smysly. Není divu, že si Pierre Guerlain brzy začal získávat slavnou a bohatou klientelu z řad šlechty. Jeho výrobky byly vyhledávané pro svou kvalitu, inovátorství a určitý nonkonformismus. Významní zákazníci Guerlaina začali stále častěji žádat o vytvoření jejich osobní vůně. Dokázal totiž parfémem skvěle vystihnout jejich individualitu a osobnost a právě tato schopnost ho proslavila. Toaletní vodu si u něj objednali například spisovatelé Honoré de Balzac nebo César Birotteau. 

Guerlain se ale nevzdal ani vývoje dalších přípravků péče o tělo. V roce 1840 vyvinul krém vhodný k ochraně a zjemnění pokožky a zlepšení elasticity kůže. Byl namíchán z výtažků z okurek a rozinek sultánek a znamenal naprostý přelom v kosmetice. Zejména použitím okurek jako hydratující složky−tento výrobek předstihl svou dobu. Podobně slavný byl i krém z jahod, který používala rakouská císařovna Alžběta zvaná Sissi, nebo tělové mléko z kosatců a okurek či speciální krémem z mandlového těstíčka a medu. Zákazníci neustále přibývali, a nechyběla mezi nimi slavná jména a aristokraté. Ke Guerlainový příznivkyním se řadila například belgická královna. 

V roce 1853 vyvinul toaletní vodu pro císařovnu Evženii, manželku Napoleona III. Ta si jeho výrobky zamilovala tak, že Guerlaina jmenovala vrchním parfumérem a dodavatelem císařské milosti. Pro císařovnu Guerlain připravil i speciální flakonky s 69 včelkami symobolizujícími císařství. Byly pozlacené a měly zelenou etiketu. Pokud by některá dáma zatoužila držet v ruce stejnou lahvičku jako francouzská císařovna Evženie, může si tento speciální flakonek objednat i v současnosti. Na Guerlainovo spojení s císařským dvorem poukazují i názvy některých jeho parfémů - Imperial, Bouquet de l´Imperatrice (Císařovnina kytice) či Bouquet Napoleon (Napoleonova kytice). Z podnětu svého bratrance, který vyráběl svíčky, navrhl Guerlain první rtěnku ve svém nejobvyklejším balení, jak ji známe dosud. Měla tvar malé svíčky a bylo možné ji doplňovat. Ani ničivá válka v roce 1870 nezbrzdila jeho úspěchy. Naopak − představil dámám první kompaktní pudr a přibyly mu další významné zákaznice z nejvyšších aristokratických kruhů. Hlavním Guerlainovým počinem na konci 19. století byl vývoj parfému Jicky (ten prý byl vzpomínkou na Guerlainovo setkání s jakousi mladou Angličankou). Parfém obsahoval především vůni dřeva spojenou s levandulí, kosatci a senem, zásadní ale bylo to, že zde Guerlain poprvé použil nově objevené syntetické složky. Ty umožnily především dlouhou trvanlivost kosmetických výrobků. Zásadním tajemstvím ovšem bylo užití živočišných výměšků, což mnohé dámy šokovalo. V roce 1906 nastupuje jako hlavní parfumér rodinného kosmetického domu Pierrův synovec Jacques Guerlain, který byl podobně nadaný, jako jeho strýc. Právě s jeho jménem je spojený slavný parfém Shalimar, vyvinutý v roce 1921. Našli byste v něm vonné esence extrahované z té nejlepší vanilky a z kosatců. Věnován byl hindské princezně Mumtaz Mahal, pro niž byla postavena slavná budova Taj Mahal.

V roce 1933 představil Guerlain další ze svých slavných parfémů: Vol de Nuit (Noční let), inspirovaný dílem Antoina Saint−Exupéryho, který byl Guerlainovým dlouholetým přítelem. Ve 30.letech se proslavily i některé výrobky z řady péče o pleť či líčidel, například rtěnky Vega, Rouge automatique či Noveau Rouge. Díky hydratačním účinkům si ženy zamilovaly Guerlainův krém z citronů a mimořádně oblíbená byla také speciální růž na tváře s bronzovým nádechem. Ještě na prahu druhé světové války, v roce 1939, Guerlain stihl otevřít vůbec první institut krásy na světě jako výzkumné pracoviště. Neúnavně pak Guerlainové vyvíjeli nové výrobky i po celou dobu války. Rodinným podnikem byla slavná značka až do roku 1994, kdy ji Jean−Paul Guerlain prodal koncernu luxusní kosmetiky LVMH, po více než 150 letech rodinné tradice.